Rapport från
styrelsesammanträdet den 2 december 2020
Under
terminens sista styrelsesammanträde redovisade Andre kurator C. F. Kjellberg
för oktober månads ekonomiska rapport. Styrelsen beslutade att påbörja arbetet
gällande framtagandet av en kulturnämnd. Vidare beslutade styrelsen om att
landskapet skall besluta om höjd medlemsavgift.
Sammanträdet
diskuterade den rådande Corona genomgående. Sammanträdet beslutade att nationen
skall bli kontantfri och att arbetet kring detta kan påbörjas naturligt
tämligen omgående.
Valda ämbetsmän
Val av en
Kvällsverkare för perioden 1/1 2021 – 30/6 2021
Axel Krautmeyer
Val tretton
Dagverkare för perioden 1/1 2021 – 30/6 2021
Max Hovsjö
Val av fyra
Uthyrningsansvariga för perioden 1/1 2021 – 30/6 2021
Elin Rindemar
Klara Rask
Ariwan Tofik
Val av en Lunchverkare
för perioden 1/1 2021 – 30/6 2021
Mateus Rudling
Bästa hälsningar,
Styrelsen genom Marcus
/av Stockholms nation
https://www.stockholmsnation.se/wp-content/uploads/2016/07/logo.png00Stockholms nationhttps://www.stockholmsnation.se/wp-content/uploads/2016/07/logo.pngStockholms nation2020-12-03 18:39:272020-12-03 18:39:32Kommunikation från styrelsesammanträdet den 2 december 2020
Kommunikation från sammanträdet
i Förvaltningsnämnden den 1:a december 2020
Under terminens första sammanträde i Förvaltningsnämnden presenterades och godkändes budgeten för fastigheten 2021 med ett anstånd för den rådande Coronasituationen.
Marcus Hellgren
Förste kurator
/av Stockholms nation
https://www.stockholmsnation.se/wp-content/uploads/2016/07/logo.png00Stockholms nationhttps://www.stockholmsnation.se/wp-content/uploads/2016/07/logo.pngStockholms nation2020-12-02 15:23:592020-12-02 15:24:06Kommunikation från sammanträdet i Förvaltningsnämnden 201201
https://www.stockholmsnation.se/wp-content/uploads/2016/07/logo.png00Stockholms nationhttps://www.stockholmsnation.se/wp-content/uploads/2016/07/logo.pngStockholms nation2020-11-25 11:32:192020-11-25 11:32:26Vakanser efter Tredje lagtima höstlandskap 2020
Valda ämbetsmän under Andra
Lagtima Höstlandskap 2020
Fyllnadsval av
en Kultur- och Nöjesförman för perioden 1/1 2021 -31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Sonya Sammarco till Kultur- och Nöjesförman för ovanstående period.
Val av en
Ledamot i Verksamhetsnämnden för perioden 1/1 2021– 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Estrid Ereback till Ledamot i Verksamhetsnämnden för ovanstående period.
Val av en
Programsekreterare för perioden 1/1 2021 – 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Maria Dahlström till Programsekreterare för ovanstående period.
Val av två
Landsmannaförmän för perioden 1/1 2021- 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Maya Heyman och Lydia Papac till Landsmannaförmän för ovanstående period.
Val av en Idrottsförman
för perioden 1/1 2021 – 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Magda Sterky till Idrottsförman för ovanstående period.
Val av en
Internationell Sekreterare för perioden 1/1 2021 – 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Moa Rihne till Internationell Sekreterare för ovanstående period.
Val av en Marknadsansvarig
för perioden 1/1 2021 – 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att välja
Viggo Lundin till Marknadsansvarig för ovanstående period.
Val av två Redaktionssekreterare
för perioden 1/1 2021 – 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Richard Martin till Redaktionssekreterare för ovanstående period.
Val av en Art
Director för perioden 1/1 2021 – 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Philippa Nilsson till Art Director för ovanstående period.
Val av en Ljusmästare
för perioden 1/1 2021 – 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Jonathan Lindé till Ljusmästare för ovanstående period.
Val av två
Ledamöter i Stiftelsen Stockholms nations Studentbostäder för perioden 1/1 2021
-31/12 2022
Sammanträdet beslutade att
välja Felicia Andersson och Vendela Andersson till Ledamöter i Stiftelsen Stockholms
nations Studentbostäder för Donationsmedlen för ovanstående period.
Val av en Hovmästare
för perioden 1/1 2021– 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Eric Winell till Hovmästare för
ovanstående period.
Val av en Notarie
för perioden 1/1 2021 – 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Angelica Kaijser till Notarie för ovanstående period.
Val av två
Barmästarbiträden för perioden 1/1 2021 – 30/6 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Alexander Knutsson och Emilia Herlitz till Barmästarbiträden för
ovanstående period.
Val av sex
Kvällsmästare för perioden 1/1 2021 – 30/6 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Anton Masgård, Alfred Anclair, Vera Flygare, Sofia Lundberg, Hedvig
Meijer och Alexander Ekberg till Kvällsmästare för ovanstående period.
Val av sex
Dagmästare för perioden 1/1 2021 – 30/6 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Nelly Kvernplassen, Olivia Högstedt Petersén, Ida Höfer, Elisabeth
Wetterfors, Felicia Westling Andersson och Sanna Smidvik till Dagmästare för
ovanstående period.
Val av tre
Frukostmästare för perioden 1/1 2021 – 30/6 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Nelly Carlsson, Filippa Lindahl och Maja Otterstedt till Frukostmästare
för ovanstående period.
Val av två
Lunchmästare för perioden 1/1 2021 – 30/6 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Alfred Stannow Lind och Ludwig Wonsell till Lunchmästare för ovanstående
period.
Val av två
Klubbmästare för perioden 1/1 2021 – 30/6 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Sigrid Holm och Jens Persdahl till Klubbmästare för ovanstående period.
Val av en
Restaurangchef för perioden 1/1 2021 – 30/6 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Hugo Söderlund till Restaurangchef för ovanstående period.
Val av
Seniorer
Felicia Svensson
Vilma Necander
Sofia Lundberg
Ellen Cross
Hugo Söderlund
Gustav Von Dardel
Emma Hallberg
Mikaela Viklander
Arvid Kajert
Hanna Bjurenborg
Amela Muratspahic
Erik Vågstedt
Sonya Sammarco
Stort
grattis!
Marcus
Hellgren
Förste
kurator
/av Stockholms nation
https://www.stockholmsnation.se/wp-content/uploads/2016/07/logo.png00Stockholms nationhttps://www.stockholmsnation.se/wp-content/uploads/2016/07/logo.pngStockholms nation2020-11-09 15:19:282020-11-09 15:19:35Valda ämbetsmän Andra Lagtima Höstlandskap 2020
Rapport från
styrelsesammanträdet den 4 november 2020
Under terminens
tredje sammanträde redovisade Förste kurator Marcus för arbetet med den
verksamhetsinriktade Coronagruppen och dess aktivitet. Inspektor Tord och
Proinspektor Maria redogjorde för vad som sagts på inspektorsmötet. Vidare
beslutade styrelsen att Förste kurator skall erhålla medieträning i sin
upplärning.
Tredje kurator Sigge
beskrev valborgsgruppens fortskridande arbete.
Valda ämbetsmän
Val av Kvällschef för perioden 1/1 2021 – 30/6 2021
Jesper Flyckt
Val av Dagchef för perioden 1/1 2021 – 30/6 2021
Louise Wernblom
Bästa hälsningar,
Styrelsen genom Marcus
/av Stockholms nation
https://www.stockholmsnation.se/wp-content/uploads/2016/07/logo.png00Stockholms nationhttps://www.stockholmsnation.se/wp-content/uploads/2016/07/logo.pngStockholms nation2020-11-05 10:38:442020-11-05 10:38:50Kommunikation från styrelsesammanträdet 201104
Vi beslutade tidigare idag att ställa in dagens evenemang. Detta beslut togs efter diskussion med Styrelse, Pernilla Björk som är kommunikationsansvarig vid Uppsala Universitet och Mikael Köhler, Hälso- och sjukvårdsdirektör för region Uppsala. Vi uppmanar samtliga studenter som tänkte närvara att ej bedriva festverksamhet hemifrån. Ledningen genom Marcus
Valda ämbetsmän under Första
Lagtima Höstlandskap 2020
Fyllnadsval av
fem Kvällsverkare för perioden 1/7 2020 -31/12 2020
Sammanträdet beslutade att
välja Lisa Nordkvist, Andrea Henriksson, Sjoerd Koopman, Klara Lindblad och Emil
Stenbäck för ovanstående period.
Fyllnadsval av
sex Dagverkare för perioden 1/7 2020 -31/12 2020
Sammanträdet beslutade att
välja Sjoerd Koopman, Mathilda Cselenyi, Sanna Smidvik, Emma Norin, Andrea
Henriksson och Tilda Hygstedt för ovanstående period.
Fyllnadsval av
två Frukostverkare för perioden 1/7 2020 -31/12-2020
Sammanträdet beslutade att
välja Emma Abrahamsson och Tilda Hygstedt för ovanstående period.
Fyllnadsval av
två Marknadsassistenter för perioden 1/7 2020 -31/12 2020
Sammanträdet beslutade att
välja Marcus Holm och Lovisa Isaksson för ovanstående period.
Fyllnadsval av
en Internationell Sekreterare för perioden 1/7 2020 -31/12 2020
Sammanträdet beslutade att
välja Alexander Leucht för ovanstående period.
Fyllnadsval av
en Körledare ör perioden 1/7 2020 -30/6 2020
Sammanträdet beslutade att
välja Elisabeth Wehlin för ovanstående period.
Fyllnadsval av
en Redaktionssekreterare för perioden 1/7 2020 -31/12 2020
Sammanträdet beslutade att
välja Simon Kristiansson för ovanstående period.
Fyllnadsval av
en Nationssekreterare för perioden 1/7 2020 – 31/12 2020
Sammanträdet beslutade att
välja Simon Strömbäck för ovanstående period.
Fyllnadsval av
en Idrottsförman för perioden 1/7 2020 – 30/6 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Lina Lundevall- Brunö för ovanstående period.
Val av en
Nationssekreterare för perioden 1/1 – 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Simon Strömbäck för ovanstående period.
Val av två
Ledamöter i Granskningsnämnden för perioden 1/11 2020 – 31/10 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Anna Eriksson och Marcus Molander till Ledamöter i Granskningsnämnden för
ovanstående period.
Val av en
Nationskaplan 1/1 – 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
Sara Bohm till Nationskaplan för ovanstående period.
Val av en
Juridisk Rådgivare 1/1 2021 – 12/31-2021
Sammanträdet beslutade att
välja Sverker Bonde till Juridisk rådgivare för ovanstående period.
Val av två
Ledamöter i Revisionsnämnden för perioden 1/1 – 31/12 2020
Sammanträdet beslutade att
välja Patrik Ivert till Ledamot i Revisionsnämnden för ovanstående period.
Val av en
ledamot i Förvaltningsnämnden för perioden 1/1 2021 – 31/12 2022
Sammanträdet beslutade att välja
Carl Byström till ledamot i Förvaltningsnämnden för ovanstående period.
Val av en Fanförare
för perioden 1/11 2020 – 31/10 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Victor Rydgård till Fanförare för ovanstående period.
Val av en
IT-ansvarig för perioden 1/11 2020 – 31/10 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Daniel Nordenström till IT-ansvarig för ovanstående period.
Val av en Bibliotekarie
för perioden 1/1 – 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Kerstin Blomqvist till Bibliotekarie för ovanstående period.
Val av en
Skattmästare för Donationsmedlen för perioden 1/1 2021 -31/12 2022
Sammanträdet beslutade att
välja Hans Röstorp till Skattmästare för Donationsmedlen för ovanstående period.
Val av en
Barmästare för perioden 1/1 – 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja Zachary Dratwa till Barmästare för ovanstående period.
Val av en
Andre Kurator för perioden 1/1 – 31/12 2021
Sammanträdet beslutade att
välja John Milton till Andre Kurator för ovanstående period.
Stort
grattis!
Marcus
Hellgren
Förste
kurator
/av Stockholms nation
https://www.stockholmsnation.se/wp-content/uploads/2016/07/logo.png00Stockholms nationhttps://www.stockholmsnation.se/wp-content/uploads/2016/07/logo.pngStockholms nation2020-09-29 15:37:182020-09-29 15:37:26Valda ämbetsmän under Första Lagtima Höstlandskap 2020