INSKRIVNING PÅ STOCKHOLMS NATION / REGISTRATION AT STOCKHOLMS NATION

Vad roligt att du vill bli medlem i Stockholms nation! Vår inskrivning öppnar onsdag 11/1. Ni är välkomna under våra öppettider:

Mån – ons: 10.00 – 17.00

Tors: 10.00 – 16.00

Fre: 11.00 – 16.00

How nice that you want to become a member of Stockholm nation! Our registration opens Wednesday 11/1. You are welcome during our opening hours:

Mon – Wed: 10.00 – 17.00

Thurs: 10.00 – 16.00

Fri: 11.00 – 16.00

VALDA ÄMBETSMÄN UNDER TREDJE LAGTIMA HÖSTLANDSKAP

Fyllnadsval av En Fanförare för perioden 2/3 2022 – 1/3 2023

Felicia Wächter

Fyllnadsval av En Uthyrningsansvarig för perioden 1/1 2023 – 30/6 2023

Filip Redaelli

Fyllnadsval av En Bibliotekarie för perioden 1/1 – 30/12 2023

Tong You

Fyllnadsval av En Valberedare för perioden 1/7 2022 – 30/6 2023

Ariwan Tofik

Fyllnadsval av Två Brunchmästare för perioden 1/7 2022 – 30/6 2023

Mattias Bäckström och Axel Vide

Val av 15 lunchverkare för perioden 1/1 – 30/6 2023

Linn Åström, Siri Tornberg, Johanna Bergman, Rebecka Lowen, Julia Linnér , Jakob Persson, Hedda Byström, Amanda Lundin, Hanne Alström, Vincent Kaskal, Fabian Persson, Julia Skiöld, Malcom Barnekow, Sara Movin och Olivia Zingmark.

Val av 10 Frukostverkare för perioden 1/1 – 30/6 2023

Ellinor Gustafsson, Sofia Tendorf, Vilhelm Westberg, Jonas Nordqvist, Lana Mustafa, Moa Tornell, Carolina Cuevas, Nora Jönsson, Nina Jonson Franzén, Malcolm Barnekow.

Val av 24 Dagverkare för perioden 1/1 – 30/6 2023

Ivar Simonson, Christopher Karlsson, Axel Hamilton, Sebastian Lennmark, Olivia Johansson, Lina Johansson, Tilda Köning, Agnes Fogelström, Ella Jaensson, Hanna Witt, Elsa Springfeldt, Tindra Matsson, Rebecca Runius, Livia Larsson, Wilma Johnsson, Elsa Dahlin, Elin Larsson, Fanny Wahlund, Lina Nederman, Elina Baker, Olivia Zingmark, Anna Heyman, Clara Svanberg, Hanna Månsson.

Val av 25 stycken Kvällsverkare för perioden 1/1 – 30/6 2023

Leon Larsson, Adam Genlott, Wilma Johansson, William Klingefjord, Hjalmar Bergengren, Kristian Reeves, Jesper Ahlborg, Vendela Ensäter, Malin Looström, Fabian Winqvist, Carlo Russo, Tilda Köning, Johannes Ekbom, Ted Hausenkamph, Gabriel Caullin, Marcus Hammar, Victoria Monrad, Calle Dulande, Hedda Fernum, Ludvig Öberg, Louise Fleren, Arvid Hjärtberg, Nora Löwbeer Wester, Simon Signell Tyrhammar, Jonna Löwbeer Wester.

Val av 12 Klubbverkare för perioden 1/1 – 30/6 2023

Sakarias Hanssen, Vendela Martin-Löf, Jennifer Andersson, Florian Randes, Philip Byström, Jacob Telander, Rebecca Rebel, Elias Saastamoinen, Tilde Karlsson, Alicia Gustafsson, Edvin Jernhall, Adam Dobos.

Val av Tre Marknadsassistenter för perioden 1/1 – 30/6 2023

Saga Lind, Olga Hansen, Wilma Nordin.

Val av En Radioförman för perioden 1/1 – 31/12 2023

Edvard Schelin

Val av Sex Garderobsmästare för perioden 1/1 – 30/06 2023

Nandhakumar Nallasamy, Alex Björk, Victor Larsson Venditto, Arshey Dhangekar, Lovisa Hvarfner, Filip Horbaczynski.

Val av Hedersledamot

Svante Pääbo

Valda ämbetsmän under andra lagtima höstlandskap 2022

Fyllnadsval för ledamot i Förvaltningsnämnden 1/1 2023 – 31/12 2023

Emma von Essen

Fyllnadsval av en valberedare för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Mattias Bäckström

Fyllnadsval av Tre Uthyrningsansvariga för perioden 1/7 – 31/12 2022

Oliver Nyberg, Patrik Sonesson och Elias Saastamoinen

Fyllnadsval av Två ledamöter i Granskningsnämnden för perioden 2/3 2022 – 1/3 2023

Marcus Molander och Patrik Arosenius

En Ledamöter i Granskningsnämnden för perioden 1/11 2022 – 31/12 2023

Erik Lindmark

Två Landsmannaförmän för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Max Hofsjö och Rebecca Ander

En Idrottsförman för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Lovisa Jönsson

En Internationell Sekreterare för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Birna Forsström

En Marknadsansvarig för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Hanna Jocic

Två Redaktionssekreterare för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Gustaf Backman och Jesper Häger

En Art Director för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Rebecka Björnestedt

En Ljusmästare för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Douglas Henriksson

Fem Uthyrningsansvariga för perioden 1/1 2023 – 30/6 2023

Sophie Hamilton, Maja Ledin, Dan Friedman, Selma Frykholm och Paul Lundberg

En Hovmästare för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Sarina Emad

En Notarie för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Linnea Wulkan

Två Barmästarbiträden för perioden 1/1 2023 – 30/6 2023

Emma Abrahamsson och Emelie Aly

Sex Kvällsmästare för perioden 1/1 2023 – 30/6 2023

Johanna Haglund, Klara Wallenstam, Morgan Rylander, Johanna Bergman, Wilhelm Johansson och Erik Aste

Tre Frukostmästare för perioden 1/1 2023 – 30/6 2023

Theodor Petersen, Noura Ben Aissa och Hannes Öberg

Sex Dagmästare för perioden 1/1 2023 – 30/6 2023

Maria Åsenius, Josefina Nordberg, Elin Åberg, Bix Bäckman, Ida Lindgren och Hedda Danielsson.

Två Lunchmästare för perioden 1/1 2023 – 30/6 2023

Linus Brandin och Thomas Brolin

Två Klubbmästare för perioden 1/1 2023 – 30/6 2023

Julia Östenius och Vendela Malmsten Cewenhielm

En Restaurangchef för perioden 1/1 2023 – 30/6 2023

Lydia Papac

En Bakfickanchef för perioden 1/1 2023 – 30/6 2023

Matilda Rylander

Val av Seniorer

Birna Forsström

Mathilda Cseleny

Hanna Jocic

Emma Abrahamsson

Wilma Axelsson

Celine Algotsson

Philippa Nilsson

Felicia Westling

Erik Aste

Maria Dahlström

2022-11-01

Joakim Elmström,

Förste kurator

LEDIGA ÄMBETEN PÅ STOCKHOLMS NATION

Vakanser efter Första lagtima höstlandskap 2022

  • Kultur- och Nöjesförman för perioden 1/1 2022 – 31/12 2022
  • Tre Uthyrningsansvariga för perioden 1/7 – 31/12 2022
  • En Fanförare för perioden 2/3 2022 – 1/3 2023
  • En Lunchverkare för perioden 1/7 – 31/12 2022
  • En fotograf för perioden 1/1 – 31/12 2023
  • En Ledamot i Verksamhetsnämnden för perioden 1/1 – 31/12 2022
  • Två Ledamöter i Granskningsnämnden för perioden 1/11 2022 – 31/12 2023
  • En ledamot i Revisionsnämnden för perioden 1/1 – 31/12 2023
  • En ledamot i Granskningsnämnden för perioden 2/3 2022 – 1/3 2023

Är du intresserad av att söka en Vakans? Maila Förste Kurator på 1q@stockholmsnation.se

VALDA ÄMBETSMÄN UNDER FÖRSTA LAGTIMA HÖSTLANDSKAP 2022

Administratör för perioden 1/7 2020 – 30/6 2023

Anna Lind

Uthyrningsansvarig för perioden 1/7 -31/12 2022

Sanjey Elvarasan och Olga Schilt

Ledamot i Granskningsnämnden för perioden 2/3 2022 – 1/3 2023

Linnea Victorson

Gaderobsmästare för perioden 1/7 – 31/12 2022

Arshey Dhangekar

Fotograf för perioden 1/1 – 31/12 2022

Jesse-James Ohlsson

Hovmästare för perioden 1/1 – 31/12 2022

Sarina Emad

Lunchverkare för perioden 1/7 – 31/12 2022

Leo Gardberg

Förste suppleant i Styrelsen för perioden 1/7 2022 – 30/6 2023

Vendela Jägerbert Andersson

Andre suppleant i Styrelse för perioden 1/1 – 31/12

Hanna Skarin

Ledamot i Styrelsen för perioden 1/7 2022 – 30/6 2023

Peter J Lind

Ledamot i Stiftelsen för Stockholms nations studentbostäder för perioden 1/1 2022 – 31/12 2023

Vera Flygare

Idrottsförman för perioden 1/1 2022 – 31/12 2022

Melwin Martinsson

Lunchmästare för perioden 1/7 – 31/12 2022

Bix Bäckman och Elin Åberg.

Nationskaplan för perioden 1/1 – 31/12 2023

Sara Hellgren

Juridisk Rådgivare för perioden 1/1 2023 – 31/12 2024

Sverker Bonde

Nationssekreterare för perioden 1/1 2023 – 31/ 12 2023

Hanna Lundin

Ledamöter i Verksamhetsnämnden för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Emelie Aly och Vera Olsson

Ledamot i Revisionsnämnden för perioden 1/1 – 31/12 2023

Max Almgren

Ledamot i Förvaltningsnämnden för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Jens Persdahl

Stipendiersekreterare för perioden 1/1 – 31/12 2023

Isabel Baldursdottir

Valberedare för perioden 1/1 – 31/12 2023

Dan Friedman

Fanförare för perioden 1/11 2022 – 31/10 2023

Axel Tiedtke

IT-ansvarig för perioden 1/11 2022 – 31/2023

Harald Ernhagen

Marskalkar för perioden 1/11 2022 – 31/10 2023

Emma Glandin och Isabelle Froissart

Bibliotekarie för perioden 1/1 – 31/12 2023

Klara Rask

Kultur- och Nöjesförman för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Maja Otterstedt

Hedersledamot

Coco Norén

Skattmästare för perioden 1/1 2022 – 31/12 2023

Victor Wiberg

Barmästare för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Carl-Johan Stening

Andre Kurator för perioden 1/1 2023 – 31/12 2023

Hugo Larsson

MEDDELANDEN FRÅN STYRELSEMÖTET 22 AUGUSTI

  • Inskrivningen är i full gång och våra kära Landsmannaförmän arbetar på för fullt! Ni är varmt välkomna ner till nationen för att skriva in er, mer information får ni via våra sociala medier.
  • Under möter valdes även följande personer till ämbetsmän på nationen:

För fyllnadsval av två Kvällsverkare perioden 1/7 – 31/1 2022 valdes Philip Byström och Wilma Johansson.

För fyllnadsval av fyra Dagverkare perioden 1/7 – 31/1 2022 valdes Jacob Hermelin Tamas, Cameron Lundberg, Emilia Frölander och Ella
Jaensson

För fyllnadsval av en Frukostverkare perioden 1/7 – 31/1 2022 valdes Fanny Wahlund

Övriga vakanser kommer att komma upp på nationens anslagstavla om ett par veckor.

Väl mött! /1Q Joakim Elmström

MOTTAGNINGSTIDER UNDER HÖSTTERMINEN 2022

Från och med måndag 22 augusti är det följande mottagningstider hos Förste kurator Joakim Elmström. Du är välkommen förbi om du har frågor angående nationen eller ditt medlemskap.

Måndag 15-17

Tisdag    13-15

Onsdag  13-15

Torsdag  13-16

Fredag    13-15

Meddelanden från styrelsemötet 10 augusti

  • Under sommaren har arbetet varit full gång med att renovera Passagen som är belägen mellan Bakfickan och Matador. Väggarna har målats om och det har även köpts in ny inredning.
  • Det här även spikats en jubileumsbal den 17 september med Malmö nation där vi firar 50 år av fantastisk vänskap.
  • Glöm inte att anmäla er till kräftskivan 27 augusti.
  • Vidare tillsattes även följande vakanser:


För fyllnadsval av en Nationssekreterare för perioden 1/1 2022 – 31/12 2022 valdes Hanna Lundin.

För fyllnadsval av en Fotograf för perioden 1/7 2022 – 30/6 2023 valdes Dennis Breitholtz.

För fyllnadsval av en Teaterföreståndare för perioden 1/7 2022 – 30/6 2023 valdes Jakob Steiner.

För fyllnadsval av en Uthyrningsansvarig för perioden 1/7 – 31/12 2022 valdes Carlo Russo.

För fyllnadsval av två Kvällsverkare perioden 1/7 – 31/1 2022 valdes Elin Taraldsson och Jesper Ahlberg.

För fyllnadsval av två Marskalkar för perioden 1/11 2022 – 31/10 2023 valdes Emma Glandin och Isabelle Froissart.

Fyllnadsval av två Lunchverkare för perioden 1/7 – 31/12 2022 valdes Livia Wohlfahrt Larsson och Linn Stannervik.

Fyllnadsval av fyra Dagverkare för perioden 1/7 – 31/12 2022 valdes Malin Looström, Louise Sandström, Ruben Magnusson
Sares och Simon Lang.

För fyllnadsval av en IT-ansvarig 1/11 2021 – 31/10 2022 valdes Yann Reibel

För fyllnadsval av en Redaktionssekreterare för perioden 1/1 2022 – 31/12 2022 valdes Johanna Lindstedt.

För fyllnadsval av en Art Director för perioden 1/7 – 30/6 2023 valdes Ebba Börjesson

För fyllnadsval av en Frukostverkare för perioden 1/7 – 30/6 2023 valdes Irma Hammer

  • Hoppas att ni alla har en fantastisk dag och ser framemot den nya terminen som börjar 22 augusti på nationen. Med vänliga hälsningar Förste kurator Joakim Elmström

Valda ämbetsmän under Tredje lagtima Vårlandskap 2022

Fyllnadsval av en Redaktionssekreterare för perioden 1/1 2022 – 31/12 2022

Jesper Häger

Fyllnadsval av en Notarie för perioden 1/1 2022 – 31/12 2022

Linnea Wulkan

Fyllnadsval av en Internationell sekreterare för perioden 1/1 2022 – 31/12 2022

Birna Forsström

Fyllnadsval av en Landsmannaförman för perioden 1/1 2022 – 31/12 2022

Alice Alexandersson

Fyllnadsval av två Gaderobsmästare för perioden 1/1 2022 – 30/6 2022

Semeena Syed

Fyllnadsval av en Radioförman för perioden 1/1 2022 – 31/12 2022

Edvard Schelin

Fyllnadsval av en Hovmästare för perioden 1/7 2022 – 30/6 2023

Ludvig Westberg

Fyllnadsval av fyra Uthyrningsansvariga för perioden 1/7 – 31/12 2022

Alexander Backström

Elin Åberg

Fyllnadsval av en Dagmästare för perioden 1/7 – 31/12 2022

Sophie Hamilton

Fyllnadsval av fyra Gaderobsmästare för perioden 1/7 – 31/12 2022

Alex Björk

Florian Randes

Nandhakumar Nallasamy

Fyllnadsval av en Lunchmästare för perioden 1/7 – 31/12 2022

Arshey Dhangekar

Fyllnadsval av en Ledamöter i Förvaltningsnämnden för perioden 1/1 – 31/12 2022

Alfred Stannow Lind

Fyllnadsval av två Ledamöter i Stiftelsen Stockholms Nations Studentbostäder för perioden 1/1 2022 – 31/12 2023

Gabriella Velander

Johannes Ljusteräng

Val av femton Lunchverkare för perioden 1/7 – 31/12 2022

Adam Dobos

Adam Genlott

Caroline Essenorn

Fabian Persson

Fabian Winqvist

Hedda Byström

Jakob Persson

Linnea Rundgren

Linus Brandin

Malcolm Barnekow

Marcus Freund

Sarina Emad

Siri Tornberg

Vendela Ensäter

Vincent Kaskal

Val av tio Frukostverkare för perioden 1/7 – 31/12 2022

Alicia Savbäck Garcia

Edvard Schelin

Edvin Henriksson

Hugo Sjönneby

Lana Mustafa

Linn Åström

Mateus Rudling

Wilhem Johansson

Vilhem Westberg

William Klingefjord

Val av tjugofyra Dagverkare för perioden 1/7 – 31/12 2022

Adam Genlott

Agnes Fogelström

Alice Bengtsson

Alicia Savbäck Garcia

Calle Humborg

Eline Johnsson

Elise Lindow

Elsa Ljungzell

Ida Lindgren

Johanna Wallén

Josefina Nordberg

Karl Bonde

Leon Larsson

Lukas Henningsson

Malva Engelhart

Marcus Freund

Maria Åsenius

Mathias Tegenfeldt

Nicolina Lundstedt

Sakarias Hanssen

Theodor Sandberg

Therese Molander

Tindra Matsson

Vendela Ensäter

Val av tjugotre Kvällsverkare för perioden 1/7 – 31/12 2022

Alicia Gustafsson

Ebba Börjesson

Edward Schelin

Edvin Henriksson

Erik Aste

Hjalmar Bergengren

Jennifer Andersson

Johanna Bergman

Johannes Ekbom

Julia Linner

Karin Schöldström

Klara Wallestam

Kristian Reeves

Linnea Forsman

Ludvig Johansson

Markus Muhlenbock

Nora Lööwber Wester

Paul Lundberg

Rebecca Lowén

Saga Lind

Theodor Petersén

Thomas Brolin

Victoria Monrad

Val av tolv Klubbverkare för perioden 1/7 – 31/12 2022

Alice Bengtsson

Ariwan Tofik

Axel Vide

Dan Friedman

Elise Lindow

Filip Redaelli

Julia Östenius

Maja Ledin Nilsson

Mattias Bäckström

Morgan Rylander

Vendela Malmsten

Victor Larson

Val av tre Marknadsassistenter för perioden 1/7 – 31/12 2022

Hannah Jocic

Max Hofsjö

Vilhelm Westberg

Val av en Radioförman för perioden 1/7 2022 – 30/6 2023

Edvin Henriksson